Boden vänder blickarna västerut igen
Bodens BK räknar med att floppvärvningen Kabba Samura lämnar klubben. Nu letar klubben spetsspelare i USA istället. - Vi har några namn på gång, säger klubbdirektören Ingemar Ek.
UNDERpresterade. Kabba Samura och övriga spelare i Bodens BK var långt ifrån toppbetyg i 0-3-förlusten.Foto: PETRA ISAKSSON
Foto: Petra Isaksson
För närvarande känner Ek och Boden sig nöjda med spelare från länet i och med värvningarna av Mattias Bergdahl, Björn Blombäck och Niklas Hermansson samtliga Sävast.- Vi har städat av närområdet och sen är det extra roligt att vi har fem spelare i laget som kommer från juniorerna, säger Ek.Klubbdirektören räknar också med att förlänga med en trio spelare inom den närmsta tiden. Mattias Ottestig, David Roberts och Peter Sedunov är alla enligt Ek positiva till en fortsättning.Däremot gick klubben miste om en förlängning med forwarden Johan Isaksson som vänder tillbaka till moderklubben IFK Luleå.- Ett naturligt val, absolut inga hard feelings. Vi gratulerar IFK till en bra värvning, säger Ingemar Ek.I onsdags fick Ek även ett telefonsamtal från forwarden Bobo Bola som representerade klubben under 2007.Han har rehabiliterat sig från sin knäskada och har har spelat ett fåtal matcher med Landskrona under säsongen. Nu vill Bobo Bola tillbaka till Boden.- En extrem målgörare med fina kvalitéer. Sen har han några mindre bra kvalitéer också. Vi får se vad som händer med honom, säger Ek.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!