Debuten avklarad
Anton Niemis debut i Radical-klassen under STCC helgen pÄ Mantorp Park blev godkÀnd. - Jag Àr ganska nöjd trots allt, Àven om jag blev sista man bÀgge tÀvlingsdagarna, sÀger Niemi.
Anton Niemi har debuterat pÄ Mantorp Park.
Foto: Fotograf saknas!
- I det första racet krokade jag ihop med en kille och tvingades in i depÄn pÄ det sista varvet eftersom det rök sÄ förbaskat mycket frÄn dÀcken. Det var en chassibit som lÄg och tryckte mot dÀcket. DÀr tappade jag massor av tid, sÀger Anton Niemi. I det andra racet för helgen var han bra med och hade en bil bakom sig nÀr han missade en vÀxel och tappade
direkt 20 meter, ett faktum som Niemi grÀmde sig över. - Ja, det var riktigt surt. Jag gjorde en del smÄmissar under bÀgge tÀvlingarna men mÄste trots detta vara ganska nöjd. Detta var mina tvÄ första tÀvlingar och med lite trÀning sÄ Àr jag med och slÄss om segrarna, sÀger Anton Niemi, Boden.
SÄ jobbar vi med nyheter LÀs mer hÀr!