Goop: Jag kan aldrig ta en vanlig semester

Han innehar det svenska rekordet i flest segrar på en säsong. Och har nästan aldrig semester. I dag landar Björn Goop i Norrbotten och startar i sex avdelningar på V75 i Boden. - Det var en väldig hets 2006 för att nå rekordet, men jag gjorde det, berättar han stolt till Norrbottens-Kuriren.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

BODEN2008-06-14 06:00
31-åringen har hittills nått en karriär som de festa kuskar bara drömmer om. Elitloppsseger 2006 med Conny Nobell. 501 årssegrar och svenskt rekord 2006. 131 miljoner kronor i inkörda pengar - bara de fem senaste åren (2003-2007).För tredje gången sätter han sin fot i Norrbotten. Senast var för tre år sen i samband med Breeders Crown.Då blev det två V75-segrar.2008 startar han i sex avdelningar på V75 och enligt vinnarstatistiken på 20 procent ska ha vinna minst ett lopp.- Vår egen häst First On Line Sec i V75-7 ser jag som min bästa chans, säger Björn Goop.Ledig i går
Med drygt 2.000 starter per år blir det inte mycket semester för stjärnkusken.Men dagen innan resan norrut fick han vara ledig.- Det är skönt att kunna vara hemma i Värmland en dag och träna hästar.Får du semester någon gång?- (skratt) Det blir några strödagar, men jag kan aldrig ta en vanlig semester på fyra veckor i sträck. Vi har ju ett familjeföretag att driva och det tar sin tid, säger Björn Goop som tillsammans med pappa Olle driver Stall Goop i Lökene i Värmland.Anländer strax innan start
Cirka två timmar innan första start på Peabtravet anländer Björn Goop till stallboxarna. För att värma hästarna.- Schemat är alltid väldigt tajt. Jag kommer på plats, gör mitt jobb och åker. Jag brukar vanligtvis börja värma hästarna jag ska köra cirka 1,5-2 timmar innan de ska starta.Varför valde du Boden i år?- Prispengarna lockar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om