Marcus Wahlberg har bestämt sig - Bodens BK ny klubbadress

Bodens BK vann dragkampen om Luleå Fotbolls mittfältare Marcus Wahlberg. IFK Luleå var länge med, men till slut föll valet på division I-klubben. - Jag vill testa på ettan, säger han.

BODEN2007-10-30 01:45
Marcus Wahlbergs karriär har gått undan.I fjol spelade han i trean med Alviks IK. I år i tvåan med Luleå Fotboll.Och 2008 i division I med BBK.- Det ska bli roligt. Boden är också en klubb som satsar framåt, så jag får väl fortsätta traditionen med att kliva upp en division per säsong, säger Marcus Wahlberg och skrattar.Den gångna säsongen var mittfältaren med om Luleå Fotbolls degradering från division II. Han startade som yttermittfältare och avslutade på innermittfältet.- Resultatmässigt gick det inget vidare för laget. Men att både BBK och IFK vill ha mig tyder ju på att jag själv ändå gjort en hyfsad säsong, säger Wahlberg.Orädd
I går besökte Antnäsbon Boden för att skriva på ett tvåårskontrakt.Och i division I-klubben var man glada över att knyta till sig 19-åringen.- Marcus har speeden för att kunna spela på den här nivån. Och han är helt orädd för att gå in i närkamperna, säger Ingemar Ek, klubbdirektör i BBK.- Vi ser honom väl främst som en yttermittfältare men det är också upp till tränaren att avgöra.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om