Det svenska laget hade lokal anknytning genom två utflyttade lulebor. Så det var till publikens förskräckelse som Åke Löwbeer, Leif Bäckström, Håkan Engman och Simon Cohen fick lämna turneringen efter kvartsfinalsförlust mot Holland.
– Det var verkligen marginalerna som var emot dem. Ställningen var 12–9 till Hollands fördel. Och grabbarna hade upplagt för fyra poäng men Holländarna lyckades flytta lillen och få en poäng istället, säger Sveriges förbundskapten Andreas Engelmartin.
Förlusten mot Holland innebar att Sverige stannade på en fjärdeplats.
– Visst var det lite oflyt, men också viss nervositet. Det kan ha handlat om ett taktiskt misstag två rundor innan och nu kommer ju tankarna på det.
Att sedan laget slagit Monaco som skulle komma att vinna EM, tidigare under turneringen gjorde det extra surt.
– Men laget kommer att fortsätta spela tillsammans och satsa ännu hårdare, säger Andreas Engelmartin.