Helen Maroulis vann deras senaste möte och amerikanskan gick direkt på att attack och tog två poäng. Då hade knappt 20 sekunder gått. Att det inte är lätt att vända ett underläge mot Maroulis lärde sig Mattsson i förra mötet.
I paus var det fortfarande 0–2. Halvägs in i andra perioden kom Maroulis runt på Mattsons rygg och fick en ny tvåa. När Mattsson försökte attackera märktes det att hon hade ont i knät och till slut kunde Maroulis vinna på fall.
Bronsmatchen går tidigast 21.45 i kväll mot någon som tar sig dit via kvällens återkval.
I kvarten mötte Mattson Katarzyna Krawczyk från Polen, tvåa på EM i fjol. Mattsson var riktigt på från början och skaffade sig tidigt en tvåpoängare. Och så fortsatte det med att Mattsson kastade sig och försökte få grepp om polskans ena ben eller komma runt henne. Det var ingen fara för att Mattsson skulle få en passivitetsvarning.
I pausen stod det 4–0 och det ökade snabbt till 8–0 och till slut blev det seger med 10–3.
– Det känns bra, var Mattssons snabba kommentar efter kvartsfinalssegern.
I åttondelsfinalen mot nigerianskan Odunayo Folasade Adekuoroye vann Mattsson på fall efter att ha varit överlägsen från första stund. När Mattsson tvingade ner motståndarens axlar på mattan var hon redan i ledning med 8–0.
Mattsson skadade knäet tidigare i sommar och det var länge oklart om hon skulle kunna tävla i OS.
– Det får bära eller brista, sade hon före första matchen.
Varken Mattsson eller läkaren har velat berätta exakt vad det är för skada, mer än att det är ett knä. Den förre brottningsstjärnan Martin Lidberg sade dock i Viasat-studion att det handlar om ett inre ledband som är skadat, men inte helt av.. (TT:s utsända, Rio de Janeiro)