En överkomlig seger senast, 4â1 mot Kina. Nu vĂ€ntar ett betydligt tuffare motstĂ„nd â Tyskland i i Duisburg. Sverige försöker slipa pĂ„ mĂ„nga detaljer, berĂ€ttar Magdalena Eriksson, sĂ„ tisdagens motstĂ„nd kommer verkligen vara ett jĂ€ttetest för att se var landslaget befinner sig formmĂ€ssigt.
ââVi Ă€r medvetna vad Tyskland kan Ă„stadkomma. De Ă€r ett av vĂ€rldens bĂ€sta landslag, och dessutom Ă€r de i bra form. Att möta dem nu kĂ€nns bra för att veta var vi stĂ„r nĂ„gonstans. Vi kommer kunna se vad vi behöver utveckla, sĂ€ger den 29-Ă„rige försvararen.
Möter Lyon
Matchen Àr extra viktig med tanke pÄ att Sverige inte har sÄ mÄnga tillfÀllen att sammansvetsa truppen. En samling till fÄr förbundskapten Peter Gerhardsson pÄ sig för att se till att landslaget kommer i bÀsta möjliga skick till VM i Nya Zeeland och Australien. Den samlingen Àr i april och dÀr ska BlÄgult spela tvÄ trÀningslandskamper, mot Danmark och Norge.
ââMan kan kĂ€nna av spĂ€nningen i laget och att vi inte har sĂ„ mycket tid pĂ„ oss. Alla har verkligen varit pĂ„ och vi har trĂ€nat pĂ„ ett par nya grejer. Peter har varit tydlig med oss frĂ„n första dagen om hur viktig den hĂ€r samlingen Ă€r. Tyskland-matchen ska bli en hĂ€ftig sĂ„dan.
Det Àr viktiga veckor som kommer, och det vet Magdalena Eriksson. I klubblaget Chelsea jagar man serieledaren Manchester United. I Champions League-kvartsfinalen vÀntar regerande mÀstaren Lyon.
"Absolut inte"
Men Erikssons situation i Londonklubben Àr tuff. Hennes kontrakt löper ut sista juni, lagom till vÀrldsmÀsterskapet. Hon har den senaste tiden fÄtt sparsamt med speltid.
Och framtiden? Den Àr oviss.
ââNu vill jag inte sĂ€ga sĂ„ mycket om min situation och framtidsplanerna. För det finns egentligen inte sĂ„ mycket att sĂ€ga. Jag tĂ€nker hĂ€r och nu.
TT: Vad vill du sjÀlv?
ââJag vill trĂ€na hĂ„rt och Ă€r supermotiverad. Vi har mĂ„nga tuffa matcher framför oss.
TT: Ăr det störigt med kontraktssituationen nu nĂ€r VM nĂ€rmar sig?
ââDet Ă€r det absolut inte. Som fotbollsspelare Ă€r det mĂ„nga tankar och olika scenarier som finns. Men man försöker tĂ€nka hĂ€r och nu, sĂ€ger Eriksson.