12 poäng och 28 plusmål i försprång är en ledning som Storfors inte lär tappa ned till Bik under strecket med fyra omgångar kvar.
Nykomlingen i division 1 har stått för en stark höst och vunnit sina fyra senaste matcher.
Matchen mot Mariehem var chanssnål och det räckte med ett långskott från Sanna Karlsson i 66:e minuten för att säkra segern.
– Det var ganska mycket ställningskrig och en jämn match mellan två defensivt starka lag. Det hade kunnat sluta precis hur som helst och oavgjort hade nog varit mest rättvist, säger Storforstränaren Jonas Löfgren.
Innan Storfors segermål hade Mariehem ett ribbskott med en farlig retur som sköts utanför. Men idag var turen på Saiks sida.
– Det gör en del att vi fått tre nya från Älvsbyn, men egentligen är det mest att vi har fått lite mer självförtroende. Vi gjorde en helt okej vår också, men kryssade lite för mycket, säger Löfgren vars lag nu blickar uppåt och hoppas kunna gå om länsrivalen Notviken.