Men med mål i minut 71, minut 73 och minut 89 vände laget underläget, och vann, med 3-2 (0-1) i måndagens match på Byvallen. Stor matchhjälte blev Hanna Bryggman, med sitt 3-2-mål efter 89 minuter.
- I första halvlek hade vi svårt att få igång vårt egna spel, tappar boll i fel lägen. I andra sätter vi passningsspelet bättre och vinner bollen högre upp på plan. Det gjorde att vi skapade fler lägen och fick mer tryck mot deras mål. Alla spelarna kämpade och visade att de ville vinna matchen trots underläge med 0-2, kommenterade Storfors ledare Desire Jonsson efter matchen.
Matchen var mållös till Sunderby/Gammelstad tog ledningen i 34:e minuten, genom Manna Moradi. I 54:e minuten slog Manna Moradi till ännu en gång, och gjorde 2-0. Därefter inleddes dock Storfors vändning.
I den 71:a minuten reducerade Moa Boman för Storfors.
I 73:e minuten kvitterade Amanda Öman för Storfors.
Det matchavgörande målet kom i matchens absoluta slutskede, med en minut kvar att spela, när Hanna Bryggman slog till och gjorde mål på straff för Storfors. Bryggman fullbordade därmed Storfors vändning.
I tabellen innebär det här att Storfors nu ligger på fjärde plats. Sunderby/Gammelstad är på åttonde plats.
Lagen möts igen på Hedens IP, måndag 4 augusti 20.00.