Pettersson räddade poäng mot Holmsund

En straff och ett skottstyrning höll på att göra Bergnäsets AIK poänglöst. Victor Pettersson räddade dock en poäng borta mot IFK Holmsund. "Vi hade en bra period i den andra halvleken, då vi hade kunnat göra 2–3, men med tanke på omständigheterna får vi vara nöjda", säger tränaren Erik Torstensson.

Victor Pettersson, Bergnäsets AIK.

Victor Pettersson, Bergnäsets AIK.

Foto: Petra Älvstrand

Fotboll2019-05-25 16:47

Bergnäset tog ledningen borta mot genom Josef Axelsson i den 25:e minuten.

Men 16 minuter senare satte Josef Axelsson 1–1 efter en styrning som ställde Bergnäsets målvakt Gustav Stålnacke.

– Sedan drog vi tyvärr på en oss straff som de tog ledningen på precis före paus, säger Erik Torstensson – som sa så här om matchbilden på Kamratvallens blöta gräsmatta:

– Det var inte mycket till skönspel. Utan mest kamp. Och de var konsekventa i sitt spel. Deras innermittfältare matade in många längre bollar bakom vår backlinje. Sedan löpte de mycket längs med kanterna.

Fast Bergnäset inledde den andra halvleken bra och kvitterade genom Victor Pettersson efter bara två minuter.

2–2 blev också slutresultatet.

IFK Holmsund–Bergnäsets AIK 2–2

Målen, Bergnäset: Josef Axelsson, Victor Pettersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om