Sverige utan succévapnet: "Andra fÄr kliva fram"

Det finns ett tomrum att fylla nÀr Sverige tar sig an Italien i Ànnu en viktig landskamp. Amanda Ilestedts gyllene panna saknas i det svenska laget.
–Det Ă€r klart att vi kommer att sakna henne. Men vi har andra som kan fylla de hĂ„len, sĂ€ger mittbackskollegan Magdalena Eriksson.

Magdalena Eriksson under mÄndagens trÀning med det svenska fotbollslandslaget pÄ Teofilo Patini-stadion, dÀr Sverige ska ta sig an Italien i Nations League pÄ tisdagen.

Magdalena Eriksson under mÄndagens trÀning med det svenska fotbollslandslaget pÄ Teofilo Patini-stadion, dÀr Sverige ska ta sig an Italien i Nations League pÄ tisdagen.

Foto: Jonas Ekströmer/TT

Fotboll2023-09-25 15:08

Sveriges fotbollsdamer hade inledningsvis stora problem med Italien nĂ€r lĂ€nderna möttes under VM i somras. Men nervknutarna löstes till slut – efter att Amanda Ilestedt nickat in bĂ„de 1–0 och 3–0 pĂ„ hörna.

Till slut blev det klara 5–0 till Sverige, som till slut tog VM-brons medan Italien Ă„kte ut redan i gruppspelet. Men nĂ€r lagen nu stĂ€lls mot varandra pĂ„ nytt, i tisdagens viktiga Nations League-match, kan Sverige inte förlita sig pĂ„ Ilestedts kvaliteter.

NĂ€r mittbacken drog ner en spansk spelare i slutsekunderna i fredagens Nations League-premiĂ€r innebar det bĂ„de svensk förlust – Mariona Caldentey slog in 3–2-mĂ„let pĂ„ straff – och rött kort. ArsenalstjĂ€rnan Ă€r dĂ€rmed avstĂ€ngd.

Veteranen ersÀtter?

Hon lÀr ersÀttas av backveteranen Linda Sembrant, som kÀnner sig redo att axla ansvaret.

– Jag Ă€r redo och tillgĂ€nglig. Jag spelade en halvtimme senast och det kĂ€ndes bra, och det har kĂ€nts bra den senaste tiden, sĂ€ger Sembrant.

Fasta situationer Àr en nyckel för svensk seger Àven utan Amanda Ilestedt pÄ planen, sÀger de svenska spelarna.

– Det Ă€r klart att vi kommer sakna henne pĂ„ fasta situationer. Det Ă€r ett viktigt vapen för oss, men nĂ„gon annan fĂ„r kliva fram, sĂ€ger Lina Hurtig.

– Det har gĂ„tt vĂ€ldigt bra dĂ€r med Amandas skalle. Men jag ska försöka fĂ„ lite tips av henne dĂ€r, skojar Linda Sembrant.

Magdalena Eriksson Ă€r en annan spelare som kan kliva fram pĂ„ hörnor och frisparkar. Det visade Bayern MĂŒnchen-backen redan mot Spanien dĂ„ det var hon, inte Ilestedt, som nickade in Sveriges första mĂ„l pĂ„ hörna.

– Fasta situationer Ă€r en extremt stor del i vĂ„rt sĂ€tt att skapa farliga mĂ„lchanser. Dels för att vi har sĂ„ bra servar, ”Kosse” (Kosovare Asllani), Jonna (Andersson) och alla som slĂ„r hörnor sĂ€tter dem precis dĂ€r de ska vara. Och dĂ„ handlar det för oss som Ă€r dĂ€r inne om att nicka in bollen, sĂ€ger Eriksson.

– Det Ă€r klart att vi kommer att sakna Amanda och hennes flow med sitt huvudspel. Men vi har andra som kan fylla de hĂ„len. Vilka som Ă€n spelar sĂ„ har vi en otrolig spetsegenskap i huvudspel och leveranser.

En mÄlskytt kvar

Förutom Ilestedt saknar Sverige offensiv slagkraft i form av Fridolina Rolfö och Rebecka Blomqvist. De bĂ„da anfallarna gjorde ocksĂ„ mĂ„l i den dĂ€r 5–0-segern i somras, men Ă€r skadade och finns inte med mot Italien.

Arsenalanfallaren Stina Blackstenius Àr dÀrmed ensam om att veta hur det kÀnns att göra mÄl pÄ Italien det hÀr Äret.

Hon tror dock att det finns anfallskraft sÄ att det rÀcker för att ge svensk seger pÄ tisdagen.

– Jag kĂ€nner att den truppen som vi har Ă€r vĂ€ldigt bra. Trots resultatet senast. Vi mötte vĂ€rldsmĂ€starna och gjorde det bra, och det tror jag att vi ska kunna göra mot Italien ocksĂ„. Jag tror starkt pĂ„ att vi ska kunna göra en bra prestation. Vi har mĂ„nga som kan kliva in, sĂ€ger Blackstenius.

Fakta: OS-kvalet

Det finns tolv platser i damernas fotbollsturnering i Paris-OS nÀsta Är. Eftersom Frankrike Àr vÀrdnation ÄterstÄr bara tvÄ europeiska platser, som fördelas genom Nations League-spelet.

Sverige spelar i samma grupp som Spanien, Italien och Schweiz. Gruppsegraren gÄr vidare till semifinal.

De tvÄ finalisterna sÀkrar en biljett till Paris nÀsta Är. Om Frankrike gÄr till final rÀcker Àven en tredjeplats. Nations League avslutas i februari 2024.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om