NÀr domaren Daniele Orsato blÄser i gÄng Champions League-finalen pÄ söndag kvÀll har Paris Saint-Germain 90 minuter, plus eventuellt förlÀngning och straffar, pÄ sig att försöka vinna sin första Champions League-titel nÄgonsin. Och visa Ànnu tydligare att de, som i dag innehar sjundeplatsen pÄ UEFA-rankingen, Àr ett av vÀrldens allra bÀsta klubblag.
ââDet hĂ€r Ă„ret har varit fantastiskt för oss hittills. Nu har vi 90 minuter kvar och de kommer att vara de viktigaste minuterna i vĂ„ra spelarkarriĂ€rer i den hĂ€r klubbens historia, sĂ€ger PSG-mittfĂ€ltaren Marco Veratti inför matchen.
I vĂ€gen stĂ„r dock tyska jĂ€tten Bayern MĂŒnchen med en av vĂ€rldens mĂ„lfarligaste anfallare Robert Lewandowski i spetsen.
15 mÄl hittills
Lewandowski har fram till finalen redan stÄtt för 15 mÄl i Ärets Champions League. Det fattas bara tvÄ för att den polska anfallaren ska nÄ Cristiano Ronaldos rekord pÄ 17 mÄl.
Men Lewandowski, som fyllde 32 Är sÄ sent som i fredags, sÀger sjÀlv att han lÀgger fokus pÄ att vinna titeln. Inte att slÄ Ronaldos rekord.
ââJag tror att för alla spelare Ă€r att vinna Champions League det allra största mĂ„let, sĂ€ger han inför finalen.
Och lagkamraten Thomas MĂŒller menar att det Ă€r just Lewandowskis fokus som gör Bayern sĂ„ bra.
ââHans mĂ„l Ă€r det som gör honom vĂ€rldskĂ€nd, men han prioriterar laget. Det Ă€r dĂ€rför vi Ă€r sĂ„ starka just nu.
Stark trio
Men flitiga mĂ„lskyttar finns Ă€ven i PSG, som Ă€r i sin första CL-final nĂ„gonsin. Trion Neymar, Kylian MbappĂ© och Angel Di MarĂa har hittills stĂ„tt för tre, fem respektive tre mĂ„l denna turnering.
ââAtt fĂ„ gĂ„ till final och skapa historia med ett lag som PSG, och att fĂ„ spela pĂ„ samma arena som jag vann Champions League pĂ„ med Real Madrid, det Ă€r en bra kombination för mig. Det kĂ€nns riktigt bra för mig, sĂ€ger Angel Di MarĂa till Uefas hemsida.
PĂ„ Bayern MĂŒnchens hemsida hyllar sjĂ€lvaste Franz Beckenbauer Paris-laget.
ââDe Ă€r ett jĂ€kla bra lag, sĂ€ger legendaren.
Om Di MarĂa och hans PSG kommer att fĂ„ lyfta bucklan pĂ„ en publiktom Estadio da Luz i Lissabon pĂ„ söndag Ă„terstĂ„r att se.