IFK i slagläge

Trea i serien och bara två poäng ifrån kvalplatsen till Superettan. IFK Luleå har därmed slagläge inför de elva sista matcherna.

Tränartankar. Fredrik Waara vill inte snacka om kvalspel senare i höst.

Tränartankar. Fredrik Waara vill inte snacka om kvalspel senare i höst.

Foto: Pär Bäckström

Fotboll/Luleå2015-08-20 20:48

– Vi pratar inte om något som händer senare i höst. Det kanske låter tråkigt, men det är nästa träning eller nästa match som gäller hela tiden, säger Fredrik Waara tränare i IFK Luleå.

Går det att helt koppla bort tabelläget?

– Det är klart att det är roligare att kolla tabellen, men jag tror att vi vinner mer matcher om vi bryter ner allt i molekyler istället för att fokusera på tabelläget.

Första matchen på höstdelen, 2–2 hemma mot Nyköping, gav kanske inte resultatmässigt det svar som många önskade. Trots det så kan inte Waara hålla med om att IFK inte var bra.

– Om du bara tittar på resultatet så är det givetvis skit, men enligt mitt sätt att se på matchen så är vi inte så dåliga. Vi släpper in två mål på två fasta situationer i övrigt så var det vår match och halva andra halvlek var vi riktigt bra, säger Waara.

Hur bra är årets IFK?

– Jag tycker att vi är bättre än tidigare år. Vi är ganska tunna så vi tål inte skador, men med alla hela så är vi bättre, säger Waara.

Hur sugen är du på att få leda IFK till ett kval?

– Det skulle vara fantastiskt roligt att få vara med om ett kval. I år så känns det inte som om att någon mer än Dalkurd i vissa matcher är ett bättre lag än oss. Annars vet jag inte om det finns något bättre lag i serien, funderar Waara.

I dagsläget så leder Dalkurd serien sex poäng före Akropolis som i sin tur är två poäng före IFK Luleå. På söndag fortsätter IFK jakten på den åtråvärda andra platsen i serien då laget möter tabelljumbon Huddinge på bortaplan..

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!