Kanadensaren tillbaka i Luleå Hockey

Luleå Hockey får tillbaka sin center i spel mot Frölunda. Kanadensaren Stephen Dixon har missat en månad på grund av handskadan.

Tillbaka. Stephen Dixon har missat sju matcher i SHL på grund av en handskada, men är nu tillbaka i Luleå med ett specialskydd.

Tillbaka. Stephen Dixon har missat sju matcher i SHL på grund av en handskada, men är nu tillbaka i Luleå med ett specialskydd.

Foto: Eija Dunder

Göteborg2014-10-18 12:48

Luleå Hockey reste ned till Göteborg under fredagen. Med på flyget satt kanadensaren och nyförvärvet Stephen Dixon, som inte spelat sedan omgång fyra mot Brynäs och missat sju matcher i SHL på grund av en handskada.

– Jag fick flera smällar på samma ställe under matchen mot Brynäs och kände direkt att jag tappade kraften, sa han tidigare till Norrbottens-Kuriren.

– Vi får se hur mycket han spelar, men han är med i laget igen, säger Luleåtränaren Anders Burström.

Under veckan har han testat ut ett specialskydd som ska underlätta att hålla i klubban. Han kliver in som 13:e forward i laget.

Daniel Larsson fick en olycklig start senast mot Djurgården och byttes ut efter tre insläppta mål i den första perioden, men nu är han tillbaka i laget och Joel Lassinantti vaktar båsdörren.

Senast Luleå mötte Frölunda i Coop Norrbotten Arena den 1 oktober vann göteborgarna med 3–2 efter straffar. Andreas Johnson avgjorde.

Luleås lag mot Frölunda

Målvakt: Daniel Larsson (Joel Lassinantti)

1) Kristian Näkyvä - Per Savilahti-Nagander, Per Ledin - Jonathan Granström - Lennart Petrell

2) Jan Sandström - Dean Kukan, Cam Abbott - Chris Abbott - Peter Cehlarik

3) Andreas Hjelm - Marcus Oskarsson, Lars Bryggman - Lucas Wallmark - Daniel Zaar

4) Emil Sylvegård - Niklas Fogström - Karl Fabricius

Extra: Marcus Fagerudd, Stephen Dixon

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!