Stor besvikelse – trots poäng: "Känns som en förlust"

Besvikelsen var stor när slutsignalen ljöd i Boden Arena. Boden Handboll hade hämtat igen ett underläge i andra halvlek, men i slutskedet blåstes man på segern.

Emmy Nordmark.

Emmy Nordmark.

Foto: Petra Älvstrand / Frilans

Handboll2019-11-08 20:18

Norrbottningarna hade hämtat igen ett tremålsunderläge i andra halvlek, bland annat efter att man fått chansen att spela fyra mot sex i en minut och fyrtiofem sekunder.

Med bara sekunder kvar av matchen var hemmalaget i ledning med 27–26. Då var Boden bollen i anfall, men istället för att punktera matchen tilldömdes gästande Skara straff och Bodenspelaren Faith Eriksson rött kort. Detta efter att domaren menat att Erikssons spel varit spelförstörande, enligt Emmy Nordmark.

På straffen gjorde Skara inga misstag och kvitterade matchen till 27–27.

– Domaren säger att det är spelförstörelse av Faith. Därför får hon rött kort, säger en tårögd Nordmark efter slutsignal.

För den oinvigde. Hur kan Skara få straff när ni är i anfall?

– Ska jag vara helt ärlig så vet jag inte. Just nu känner jag mig bara helt tom.

Innan den snöpliga avslutningen hade Boden gjort en stark första halvlek i fredagsmatchen. Laget fick anfallsspelet att klaffa, men hade desto större problem defensivt.

Anförda av just Nordmark och Andrea Beleska hade laget chanser för att rycka ifrån redan i första halvlek. Men några bortkastade anfall och slarv i försvaret gjorde att gästande Skara kom igen. I stället för en ledning med tre mål var det helt jämnt i paus, 14–14.

Norrbottningarna har stått för flera starka andra halvlekar under säsongen, kanske den allra starkaste där man hämtade igen fem mål på bortaplan mot Lugi förra helgen.

Och Boden var illa ute i andra halvlek, när Skara ledde under långa delar. Bodenlaget låg under med tre mål med bara minuter kvar. Men när gästande Skara gjorde ett felaktigt byte fick hemmalaget chansen att spela sex mot fem i nästan två minuter.

– En otroligt jämn match. De kommer in lite starkare än oss i andra halvlek, men vi krigar oss verkligen tillbaka. Jag tycker vi gör det fantastiskt bra. Sedan vet jag inte riktigt vad som händer i slutet (straffet och röda kortet, reds. anm.).

Finns det positiva bitar att ta med sig, trots förlusten?

– Vi gör det jättebra och krigar oss tillbaka i matchen. Just nu känns det som en förlust. Förra veckan vann vi en poäng, men idag känns det som att vi förlorar en, avslutar Nordmark och berättar om ett utvecklat spel de senaste matcherna.

– Vi har hittat en jättebra trygghet och stabilitet i försvarsspelet. Målvaktsspelet har verkligen varit på topp.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om