GĂ€hlman bryter kontraktet med HT

En bandykonflikt har blĂ„st upp i östra Norrbotten.  PĂ„ ena sidan stĂ„r Kalix Bandy, pĂ„ den andra HT.  Och i mitten av det hela finns mittfĂ€ltaren Niklas GĂ€hlman.

LÄMNAR. HT Bandys hittills enda nyförvĂ€rv, Niklas GĂ€hlman, vĂ€ljer att lĂ€mna klubben mer Ă€n tre mĂ„nader innan serien börjar.

LÄMNAR. HT Bandys hittills enda nyförvĂ€rv, Niklas GĂ€hlman, vĂ€ljer att lĂ€mna klubben mer Ă€n tre mĂ„nader innan serien börjar.

Foto: Björn Norén

Haparanda2010-07-06 06:00
PĂ„ en presskonferens den 6 maj presenterades Niklas GĂ€hlman som HT Bandys första nyförvĂ€rv. Han lĂ€mnade Kalix Bandy med en stark sĂ€song bakom sig och var nöjd med beslutet. - Det kĂ€nns riktigt bra nu, och jag Ă€r glad att det inte blev nĂ„tt strul med övergĂ„ngen. Kalix Bandy har skött sig med den Ă€ran, sa GĂ€hlman till Norrbottens-Kuriren. Nu, nĂ€stan tvĂ„ mĂ„nader senare, har vinden vĂ€nt. I onsdags registrerades Niklas GĂ€hlman, men inte för HT. - De (HT Bandy) har inte lĂ€mnat in nĂ„gon övergĂ„ngshandling sĂ„ egentligen har han varit vĂ„r spelare hela tiden. Allt som behövdes var en
registrering, sÀger Kalix vÀrvaransvarige Henrik Eriksson. "Hade en möjlighet"
Enligt honom har HT Bandy inte skickat nĂ„gon övergĂ„ngshandling till Kalix angĂ„ende Niklas GĂ€hlman. DĂ€rför har de inte heller kunnat skriva under nĂ„gra papper. Anledningen till att GĂ€hlman vĂ€ljer att Ă„tervĂ€nda till Kalix Ă€r att "alla bitar inte fallit pĂ„ plats". - Det Ă€r inget speciellt som har hĂ€nt mellan mig och klubben. Det Ă€r personliga skĂ€l. Jag hade en möjlighet att lösa det hĂ€r tillsammans med Henrik (Eriksson) och valde att göra det, sĂ€ger Niklas GĂ€hlman. Hur kĂ€nns det rent sportsligt? - JĂ€ttebra, annars hade jag inte gjort pĂ„ det hĂ€r sĂ€ttet. Det Ă€r en minst sagt förvĂ„nad Miguel Huhta, ordförande i HT Bandy, som Norrbottens-Kuriren nĂ„r med nyheten. - Jag har inte hört om nĂ„got sĂ„dant. Niklas stĂ„r under kontrakt med oss och sĂ„ lĂ€nge han inte har yttrat sig till mig mĂ„ste de handlingar vi har vara gĂ€llande, sĂ€ger Huhta. Fel att inte slĂ€ppa honom
Anledningen, enligt Miguel Huhta, till att inga övergÄngspapper har skickats Àr att dessa inte har funnits att tillgÄ. Förbundet har infört ett datoriserat system, men detta har försenats. Sista
registreringsdag Ă€r en mĂ„nad innan serien startar, det vill sĂ€ga 27 september. InnebĂ€r det hĂ€r att det kan bli infekterat mellan klubbarna? - LĂ„ngt ifrĂ„n. Jag har pratat med Henrik Eriksson och sagt att anledningen till att vi intresserade oss för Niklas GĂ€hlman var att han sjĂ€lv sökte att lĂ€mna klubben. VĂ„r förhoppning Ă€r att han ska fortsĂ€tta spela med oss. Om han hellre vill spela med Kalix? - Om det intresset finns Ă€r det svĂ„rt att förhindra honom. Motivationen mĂ„ste finnas för att laget ska dra Ă„t samma hĂ„ll och gör den inte det vore det felaktigt frĂ„n vĂ„r sida att inte slĂ€ppa honom, sĂ€ger Huhta.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om