HT Bandy förstärker med landslagsspelare

HT Bandy kommer inte att kontakta Fredrik "Skuggan" Vikström. Anledningen är enkel. - Vi har fullbokat på mittfältet, säger Jukka Ohtonen.

Haparanda2009-11-26 06:00
En annan anledning är att Haparandalaget de närmsta dagarna kommer att göra klart med Igor Zolatarev. En finsk landslagsspelare som förväntas tillföra mycket med sin starka skridskoåkning. Samtidigt ett säkert kort då klubben vet vad de får i den vasse mittfältaren. Zolotarev spelade i Haparandalaget så sent som i fjol när laget ångade på genom allsvenskan. Den här säsongen har han startat i finska klubblaget Mikkeli."Bra på skridskorna"
Enligt ordförande Mike Huhta är klubben hoppfull om att Zolotarev ska bli helt klar till söndagens match mot Vetlanda. Vis av historien så är Haparandaklubben nogrann med att alla papper ska vara klara innan nyförvärvet drar på sig HT-tröjan.Tränaren Jukka Ohtonen beskriver Zolotarev som en spelare som kan användas både på mittfält och som toppspelare.- Han är en spelare som går på mål och är bra på skridskorna. Han kommer att tillföra mycket.Enligt Ohtonen fanns Fredrik "Skuggan" Vikström med i diskussion inför säsongen men att det inte är troligt att den diskussionen nu skulle återupptas. Fullbokat
- Just nu är det fel läge eftersom vi tar in Igor i laget. Men till nästa säsong kanske det kan bli aktuellt.HT Bandy har långt gångna diskussioner med Kalix Bandy om att gynna spelare med lokal förankring. Haparandalagets framgång i allsvenskan och i elitserien bygger på lagets offensiva taktik med hög press på motståndaren. Något som HT Bandy kommer att hålla fast vid och förädla.- "Skuggan" är en bra spelare som efter lite träning nog skulle kunna lära sig vår spelstil. Men just nu är det fullbokat på mittfältet, säger Jukka Ohtonen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!