Torsdagens match mellan LuleÄ Hockey och FÀrjestad var drygt sex minuter gammal.
DĂ„ slog Jack Connolly till.
Han la in 1â0-mĂ„let med en backhand.
ââDet var en rutingrej. En tekning back till back och ett skott. Jag fick returen och kunde göra mĂ„l. Det var skönt, sĂ€ger Jack Connolly.
Jonas Berglund satte LuleĂ„s 2â0-mĂ„l â via stolpen â i mitten av den andra perioden.
Och i inledningen av tredje perioden satte Connollys kedjekompis Austin Farley sitt första SHL-mĂ„l för LuleĂ„. Connolly jagade pucken bakom förlĂ€ngda mĂ„llinjen, men den gick fram till Farley. Farley kom ensam med FĂ€rjestads inbytta mĂ„lvakt Adam Werner â och satte 3â0-pucken mellan benen pĂ„ Karlstadlagets mĂ„lvakt.
ââJag försökte ha en bra forecheck dĂ€r och Austin fick pucken. Han skapade sig yta och gjorde mĂ„l. VI hade en bra press i dag och försökte fĂ„ FĂ€rjestad pĂ„ hĂ€larna i deras egen zon. Det gjorde att vi kunde göra mĂ„l. Det var Austins första mĂ„l, jag Ă€r glad för hans skull, sĂ€ger Jack Connolly.
Det sÄg inte ut som LuleÄ Hockeys tuffaste mÄl i historien...?
ââ(Skratt) Nej, absolut inte. Men det var ett vĂ€ldigt viktigt mĂ„l för oss.
Vad sÀger du annars om matchen i dag?
ââDet var en bra match. Vi spelade rĂ€tt bra frĂ„n början till slut och vi var bra över 60 minuter. Vi hade ett bra boxplay i dag och tog en stabil seger.
NÄn annan förklaring Àn boxplay till att ni vann?
ââBoxplay var bra, vi fick energi av att döda de numerĂ€ra underlĂ€gena. Vi hade en bra forecheck i fem mot fem och satte en hög press i deras zon.
MÄlet mot FÀrjestad var Connollys tredje den hÀr SHL-sÀsongen. Han har ocksÄ spelat fram till ytterligare tre mÄl.
Med sex poÀng pÄ sex matcher leder nyförvÀrvet LuleÄ Hockeys interna poÀngliga.
ââJag har bra sjĂ€lvförtroende just nu. Jag kommer att fortsĂ€tta jobba hĂ„rt och förhoppningsvis kommer jag fortsĂ€tta göra poĂ€ng, sĂ€ger han.
Vad betyder sjÀlvförtroendet för dig just nu?
ââDet hjĂ€lper mycket. Du vill spela bra med dina kedjekompisar och bidra till att laget vinner matcher. Det kĂ€nns bra just nu.
Jag har hört av flera olika kÀllor att du har en tredjedel av lönen i LuleÄ jÀmfört med vad du hade i Rögle. Vissa sÀger att du Àr en riktigt bra vÀrvning av LuleÄ med tanke pÄ det.
ââ(Skratt) Rögle ville gĂ„ skilda vĂ€gar. Det Ă€r en del av hockeyn. Som jag sagt förut sĂ„ var LuleĂ„ det första laget som gav mig en chans att stanna i Sverige och spela för en bra klubb. Jag var riktigt laddad för att komma hit. Nu gĂ„r jag all in och gör det bĂ€sta av istiden jag fĂ„r. Förhoppningsvis leder det till att vi fĂ„r ett bra Ă„r.