På onsdagen presenterade Luleå Hockey/MSSK tre tunga kontraktsförlängningar i Emma Nordin, Johanna Fällman och Michelle Karvinen.
Förra säsongen gjorde klubben en värvning i slutet av säsongen men så der det inte ut att bli nu. Och på värvningsfronten ser det inte ut att hända något innan fönstret stänger den 15 februari, förutsatt att laget inte åker på någon allvarligare skada.
– Man ska aldrig säga aldrig, absolut inte. Vi följer allt som händer på marknaden och vi vet ju ifjol kom det ju abrupt med (Emma) Nordin och (Michelle) Weis kom in och gjorde en otrolig resa hos oss så det kan gå fort. Men vi har koll på läget så man får se vad som händer, säger tränaren och sportchefen Fredrik Glader.
Ni letar alltså inte aktivt efter nyförvärv?
– Nej, absolut inte. Vi har en fantastisk bra grupp och är otroligt nöjd med våra backar och forwards. Så det finns ingen anledning att aktivt söka någonting för att vi saknar just den här pusselbiten för att vinna guldet. Utan det ska vara någon annan omständighet som skulle göra att det ska komma in någonting, en skada eller något annat.