Det handlar om Ilari Melart som valde att avstå onsdagsträningen efter att ha fått en smäll och haft en skadekänning på träningen dagen innan. Enligt Luleå Hockeys huvudtränare Stefan "Skuggan" Nilsson finns det en risk att backbjässen missar matchen mot Leksand.
Men det mesta talar för att han kommer till spel.
– Ilari tränade ju inte idag men sa själv att han spelar imorgon innan träningen började. Men han är fortfarande ett litet frågetecken. Vi har lagträning i morgon så vi tar ett definitivt besked då. men i övrigt är alla på is och alla känns "på G" så är Ilari med har vi alla tillgängliga, säger Stefan "Skuggan" Nilsson.
Öppnar det upp för Viktor Amnér att ta plats i truppen om Melart inte kommer till spel?
– Han konkurrerar precis som alla andra. Nu tycker vi precis som många andra spelare i laget gjort det bra så det är en jäkla tuff konkurrens men just hur det definitivt blir det får vi ta i morgon (torsdag) om han är med eller inte.
Linus Nässén klev av träningen i ett tidigt skede men beräknas komma till spel. Pontus Själin tog Ilari Melarts plats bredvid backkollegan Christián Jaroš.
I övrigt tränade laget med samma formationer som de hade mot Skellefteå senast.