Supertalang på väg till Luleå: "En riktig sniper"

En av de mest intressanta 16-åringarna i Europa har meddelat sin klubb att han vill till Luleå Hockey.

Ulf Engman.

Ulf Engman.

Foto: Magnus Tosser

Ishockey2016-10-12 10:50

Under onsdagen avslöjade Expressens Johan "MrMadhawk" Svensson att en svensk klubb har skrivit tvåårskontrakt med den 16-årige tjeckiske forwarden Filip Zadina.

Zadina tillhör Pardubice och är draftad av CHL-laget Vancouver Gigants.

På sin blogg nämnde "MrMadhawk" att Luleå varit intresserade i somras av Zadina.

Intresset bekräftas av LHF Ungas sportchef Ulf Engman, däremot ska inga kontrakt vara skrivet.

– Det stämmer att det handlar om oss, men inget är klart. Just nu är det en process som vi inte är inblandade i. Det är Filip och hans agent som har sagt till Pardubice att han vill till Luleå, säger Engman till Kuriren.

Det är framgångarna efter Peter Cehlarik, Dean Kukan och Christian Jaros som gör att tjecken har fått upp ögonen för klubben. De två förstnämnda spelar i AHL just nu och Jaros är draftad av Ottawa. Zadina ser Luleå Hockey som den bästa klubben för hans egen utveckling.

I fjol gjorde tjecken 4 mål och 1 assist på 5 matcher i U18-VM, trots att han var yngre än övriga spelare.

– Det är en målskytt, en riktig sniper. Han har jättevass offensivt och vi har följt honom ett tag. Det är en supertalang med jättepotential, säger Engman.

Vad är det saknas för att övergången ska bli klar?

– De måste komma överens med Pardubice. Eftersom det rör sig om en juniorspelare så erbjuder vi inga pengar.

Supertalangen

Namn: Filip Zadina.

Ålder: 16 år.

Position: Forward.

Längd: 184 centimeter.

Vikt: 86 kilo.

Lag: HC Dynamo Pardubice (draftad av Vancouver Gigants i CHL).

Statistik i år, Pardubice U20: 7 matcher, 5 mål, 2 assist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!