Drömbytena avgjorde

Tre drömbyten avgjorde för Asplöven. På 40 sekunder i andra perioden gick laget från 1–1 till 4–1 och lade grunden till segern.

Foto: Andreas Walitalo Norrbottens Kur

Ishockey/Haparanda2014-10-08 21:43

Videon är inte längre tillgänglig

Inledningsvis var det annars en svängig match och Asplöven målvakt Samuel Ward fick rädda på både det ena och andra sättet.

När Karlskronas Kristoffer Söder frispelades efter närmare fem minuter, kunde han dock inte göra något åt en backhand som letade sig in i nättaket.

Asplöven kom tillbaka via ett powerplay. John Henrion lurade på blålinjen och fick en perfekt passning av Nicolai Bryhnisveen. Fri med målvakten gjorde amerikanen sitt sjätte mål den här säsongen.

– De var mycket bättre än oss, men sen får vi ett stim i andra perioden, säger Asplövencentern Jonas Berglund.

Matchen stod sedan och vägde i den andra perioden. Gästerna skapade de klaraste chanserna, men närmare ett stolpskott var de inte att ta ledningen. För i omställningen därefter frispelades Lars Bryggman och satte 2–1 bakom en chanslös Patrick Galbraith.

Det blev startskottet för Asplövens målkavalkad. Samma kedja fick stanna på isen i följande nedsläpp och i anfallet därefter lyckades Sebastian Dyk dribbla sig fram till avslutningsläge och göra 3–1.

– Det var lite one-man-show där han drar en klubba och skridsko och gör ett snyggt mål. I vårt första byte gick vi minus, men vi jobbade oss in i matchen och skapade chanser. Vi ska kunna göra mer mål än vi egentligen gör, menar Jonas Berglund som ingår i kedjan.

Som om det inte vore nog tog det bara ytterligare 21 sekunder för Jacob Lagace att via ribban sätta 4–1 till hemmalaget.

Tre mål under rymden av 40 sekunder.

Karlskrona kom tillbaka något i tredje perioden och reducerade till 2–4 i powerplay.

Rejäl nerv skapades när även 3–4 kom med fem minuter kvar på matchuret.

Bortalaget satsade på att ta ut målvakten och skapade visst tryck. Till slut lyckades Asplöven få till ett eget anfall och Jonas Berglund satte avgörande 5–3 i tom kasse – hans första fullträff för säsongen.

– Jag tänkte att han skulle avgöra själv, men lägger över den till mig. Kul att få göra mål, säger Berglund.

Asplöven ligger nu fyra i tabellen.

– Vi har visat när vi spelat mot bättre lagen att vi är att räkna med. När vårt system klickar går det jävligt bra.

5–3

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!