– Det är pinsamt att se under de senaste matcherna att inte alla har varit redo att spela. Jag vet inte varför det är så, men det är allas skyldighet att vara på jobbet varje match, säger Henrion.
Under de första 40 minuterna så var det ett stirrigt hemmalag och Henrion tror sig veta varför.
– Det fanns de som verkade vara nervösa. Jag förstår inte varför du spelar om du inte kan hantera pressen, säger John Henrion besviket efter förlusten.
Henrion var tillsammans med Luke Salazar och Jacob Lagace matchen mest kreativa formation, men trots mängder med lägen så blev det bara ett enda mål.
– Jag är inte nöjd det är jag inte, men det känns som om att alla måste försöka lära sig av misstagen. Just nu känns det som om vi gör samma misstag om och om igen. Jag gör också massor av misstag, men det viktiga är att vi lär oss av det, säger Henrion.
– Det är vad som skiljer hockeyspelare från riktiga professionella hockeyspelare. Du måste lära dig av misstagen det gör inte alla i dag.
Vad måste ni göra för att klara er kvar i allsvenskan?
– Vi måste vara allsvenskans hetaste lag annars vinner vi inte matcherna. Vi kan inte fortsätta att skjuta oss i foten match efter match.
John Henrion gjorde sitt 30 mål och leder den allsvenska skytteligan överlägset, men fortfarande så betyder det inte så mycket för laget Asplöven.
– Nä nu måste vi vara desperata i de fem matcher som är kvar. Vi måste verkligen visa att vi är värda att vara kvar.