– Det känns som om att vi behöver en nystart efter några tunga förluster. Jag tror att det kan vara bra att få åka bort och spela utan press, säger Per Kenttä tränare i Asplöven.
Asplöven har ett av sina två nyförvärv med i matchen och det Jarkko Hattunen som gör sin andra match i Asplövens tröja.
– Jag hoppas att han är varm i kläderna till matchen. Han har inte spelat på en och en halv månad och därför bör vi ge honom mera tid innan vi utvärderar honom.
Vad hoppas ni på att få ut av Hattunen?
– Det är ju främst offensivt som han ska bidra. Vi har tagit hit honom för att han ska bidra till att producera poäng, säger Kenttä.
Det senaste nyförvärvet Elias Edström från Skellefteå AIK kommer inte spela i matchen mot BIK.
– Han ansluter senare under veckan.
Vilken typ av spelare är Edström?
– Han känns som en spännande spelare som kan utvecklas bra hos oss. Vi behöver en större bredd i truppen och speciellt då vi har dragits med ett forwardsunderskott därför känns han som ett bra alternativ, säger Kenttä slutligen.