– Det skulle vara kul med två extra derbyn, konstaterade Marcus Fagerudd efter Luleås seger med 2–1.
Det enda som i det läget var helt klart var att Luleå skulle få möta antingen Skellefteå eller Linköping. Efter två perioder i Skellefteå var det hemmalaget som hade övertaget, men bara med ett enda mål.
Avslutningen blev högdramatisk då Skellefteå med lite drygt fem minuter kvar var i semifinal. Men med 5.06 kvar av matchen reducerade Jacob Mikflikier för Linköping och med 1.02 kvar så gjorde Brooc Little det målet som tog kvartsfinalen till förlängning. Efter tio minuters förlängning så väntade straffar i Skellefteå.
Tio straffar senare så uppfylldes Fagerudds önskan om ett derbymöte i semifinalen då Skellefteå stod som segrare efter att Rob Schremp avgjort för västerbottningarna.
– Givetvis blir det häftigt med två derbyn i semifinalen. Sett till stämningen på matchen så var ju givetvis Skellefteå att föredra, säger Fagerudd.
Är det en drömsemifinal som du ser det?
– Nja det vet jag inte. Det spelade som sagt var ingen sportslig roll vem vi skulle få möta, tycker Fagerudd.
– Det blir extra roligt att möta Luleå Hockey, säger Skellefteås Martin Lundberg till SVT.
Semifinalerna spelas 13 januari i Skellefteå med returmöte den 20 januari i Luleå.