– Det var väl en jätterolig start. Det är klart att det är viktigt att få en bra start det är bara tre matcher och sedan är det dags för kvartsfinal, säger tränare Niclas Lundqvist.
Inledningen på matchen bjöd inte på något skönspel och efter mindre än fyra minuter så hade Småland tagit ledningen.
– Det var en ganska utmanade första period som präglades av nervösa spelare och det är ju inte så konstigt. Det är ju det största som flera av spelarna har varit med om.
Perioden fortsatte med att Småland ägde mycket av spelet och stundtals var det Norrbottens målvakt Albin Enqvist som räddade laget från fler baklängesmål.
– Vi satte oss i ganska svåra situationer, men Albin (Enqvist) i målet klev upp stort och räddade några riktigt heta situationer, säger Lundqvist.
Före avresan till Örnsköldsvik så tryckte tränare Lundqvist på vikten av spelet med en man mer och en man mindre. I slutet av perioden skulle det visa sig vara helt korrekt bedömning då Norrbotten fick chansen att spela med en man mer och Viktor Edström tog vara på en retur nära Smålands mål.
– När vi fick chansen i powerplay i slutet av perioden så tog vi vara på den. Det känns extra kul då vi har nött mycket spel i numerärt över- som underläge.
Vad sa du till spelarna i periodpausen?
– Jag sa åt grabbarna att det är ju bara en helt vanlig match, men jag förstår att det är stort för många av dem, säger Lundqvist.
Hur som helst fick det önskad effekt för i den andra perioden var Norrbotten klart bättre än i den första.
Efter dryga 13 minuter av andra kom 2–1-målet och det var samme Edström igen. Mindre än två minuter efter det tog Noel Gunler tag i pucken rundade en av Smålands backar och tryckte in viktiga 3–1.
– Det var en riktigt bra prestation av Noel (Gunler) och det målet blev väldigt viktigt.
I ett jämnt Norrbotten märktes förutom målskyttarna och målvakten också Nils Thomasson som stod för tre målgivande passningar.
Under torsdagen så avgörs det om Norrbotten tar plats i det TV-sända slutspelet.
– Det blir en nyckelmatch mot Uppland på morgonen. Vinner vi den så ser det riktigt bra ut inför den sista matchen mot Värmland på kvällen.