Förra säsongen blev en sportslig succé för Caroline Karlssons klubb Southwest Bearcats som vann MIAA-slutspelet för första gången någonsin i november.
Den Assi-fostrade anfallaren var den som sköt hem titeln efter sitt övertidsmål i finalen mot Central Oklahoma (3–2-seger) – det gjorde hon trots en besvärlig höst.
– Jag bara hann bara med tio matcher på halvfart på grund av fotskadan, säger Caroline Karlsson som i september drabbades av en spiralfraktur vid fotknölen som ännu inte är helt återställd.
Så sent som i slutet av november sa hon till Kuriren att det blir spel i Sverige under 2014 – troligen i elitettan med Hammarby. Men nu har hon gjort en kovändning.
– Jag var inne på Hammarby och hade bestämt mig. Men nu har jag ändrat mig radikalt, säger hon och skrattar.
Nu blir det ytterligare ett år med collegefotboll i Southwest Bearcats. Hon hoppas skadeeländet är över och att hon ska kunna imponera på de amerikanska proffsklubbarna.
– Helst vill jag bo kvar i USA och samtidigt spela fotboll. Nu får jag en ny chans att visa upp mig, säger 23-åringen.
Men hon stänger inte dörren för att flytta hem i början av 2015.
– Vi får se hur stort intresset är när man har varit borta ytterligare ett år. Man blir ju inte yngre, säger hon.
Kan det bli Piteå i damallsvenskan?
– Jag har faktiskt ingen aning. Det är helt blankt efter 2014, jag får bara spela ett till år på college eftersom jag är för gammal sen.
Till sommaren, när det är sommarlov på college, kommer Karlsson att göra comeback i moderklubben Assi.
– Det är ett kortare gästspel och det blir bara några matcher, säger Karlsson som ser fram emot att kombinera spel i division I med sommarjobb.
Hon är medveten om att hon kommer att ha höga förväntningar på sig. Innan hon lämnade klubben 2012 hade hon producerat 124 mål på sex säsonger i Kalixklubbens A-lagströja.
– Det är bara roligt med höga krav. Jag tror vi kommer ha ett bra lag och det kommer bli roligt, säger Karlsson som ser fram emot att återförenas med Assi-värvningen Erin Craig som bildade anfall ihop med Karlsson förra sommaren i Seattle Emerald City (WPSL-ligan).
– Erin är jäkligt bra. Hon spelar som mig och är snabb, stark och målfarlig.