Inga bakslag för Kalla

Inga bakslag efter förkylningen - Charlotte Kalla är redo för världscupen.- Skönt att det blev ett kort uppehåll, säger 23-åringen.

La Clusaz2010-12-17 06:00

I tisdags berättade Norrbottens-Kuriren att Charlotte Kalla var tillbaka och tränade lätt efter en infektion i hals och näsa.

Samma dag tränade IFK Tärendös skidstjärna för fullt och kroppen gav ett positivt besked. Nu räknar hon med att starta i lördagens masstartslopp över 15 kilometer
i fristil.

- Jag fick ta en liten penicillinkur och den bet snabbt. Jag har inte haft någon feber eller liknande, säger Charlotte Kalla.

Senast hon tävlade var den 5 december i Skellefteå. Då vann hon Team Sporta Cups 10 kilometerslopp i överlägsen stil.

Hon missade däremot världscuptävlingarna
i schweiziska Davos under helgen.

- Det är skönt att det blev ett kort uppehåll. Jag behövde bara vila i tre dagar så det var också skönt, säger Kalla.

Hur mycket kommer frånvaron påverka under världscuptävlingarna i La Clusaz?

- Jag tror inte det kommer att påverkar mig så mycket, säger Charlotte Kalla.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!