Barton: "Inte utrymme att börja gråta"

Henry Dugat i gips.Och frågetecken på ytterligare tre startspelare.- Nu är det ett jävla lag vi ska spela mot dessutom. Men det finns inte utrymme att börja gråta, säger Charles Barton.

COACHEN. LF Baskets coach Charles Barton omgiven av  Mladen Soskic och Samir Ali. Med skador och sjukdomar finns det en del frågetecken i laget.Foto: Andreas Wälitalo

COACHEN. LF Baskets coach Charles Barton omgiven av Mladen Soskic och Samir Ali. Med skador och sjukdomar finns det en del frågetecken i laget.Foto: Andreas Wälitalo

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2012-10-26 06:00

När Charles Barton räknade in spelarna under gårdagen var det lättadderat.

Henry Dugat blir borta en till fyra veckor.

Andreas Persons medverkan bestäms på matchvärmningen, efter att ha sträckt höftböjaren under onsdagen.

Mladen Soskic är förkyld.

Esian Henderson är förkyld.

- Skador och sjukdomar är en del av sporten, men det är olyckligt när det händer på samma gång, säger Charles Barton.

Ser möjligheter
Men tränaren vill, av naturliga skäl, inte dra för stora växlar av lagets frågetecken.

- Det är en möjlighet eller något som är tråkigt och jag ser det hellre som en möjlighet att se ännu fler nyanser
i vårt spel - och så kör vi,
säger Barton.

Inte så farligt
Henry Dugat är den enda som, till hundra procent, är borta i kvällens match mot Sundsvall. Övriga kan bli spelklara. Och Charles Barton är glad att Dugats skada inte är värre än konstaterat, hans första reaktion var att guarden brutit handleden.

- Jag blev rädd och sprang in på plan. Det var det många som gjorde, det var en naturlig reaktion. För det såg hemskt ut, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om