Hento är eftertraktad
Daniel Henriksson är hemma i lägenheten på Kronan i Luleå efter en säsong på resande fot. Och nu lockar elitserien igen. - Ett par elitserieklubbar har visat intresse, säger han.
Daniel Henriksson.
Foto:
I två länder och lika många klubbar. Ryssland: - En väldigt nyttig erfarenhet. Förhållandena utanför rinken var bra, men organisationen funkade inte riktigt. I elitserien tränar vi kort och intensivt. I Ryssland tränar man mer bara för att träna, utan riktig kvalité. Det var inget tempo på träningarna. Hockeymässigt gick det ändå helt okej. Jag spelade 50 procent av matcherna, hade en hyfsad procent, men inte speciellt stor hjälp av laget. Österrike: - Jag ville fortsätta säsongen ute i Europa och Salzburg var ett bra alternativ. Men jag visste också om förutsättningarna att Divis (Reinhard) varit förstemålvakt under hela säsongen. Jag fick fyra matcher och sen satsade de på Divis i slutspelet. De hade ändå en bra målvaktstränare så jag känner inte att jag tappat något den här säsongen. För ett par dagar sen varvade "Hento" igång igen efter en välbehövlig semester. Löpning, squash och styrketräning står på schemat. Nu återstår att vänta på rätt erbjudande kommande säsong. Ryssland inte omöjligt
Och det saknas inte intresse från elitserien. - Ett par elitserieklubbar har visat intresse, men jag kan inte säga vilka. Vad säger du om ett nytt äventyr i Ryssland? - Det är inte omöjligt. Vi får se vad som dyker upp här framöver, säger Daniel Henriksson.
Hento
Namn: Daniel Henriksson.
Ålder: 29 år. Bor: Kronan, Luleå. Yrke: Ishockeymålvakt. Moderklubb: Övertorneå. Klubbar i karriären: Luleå Hockey, Bodens IK, Färjestad, Sibir Novosibirsk (Ryssland), EC Salzburg (Österrike).Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!