Johan Åkesson var matchens gigant

Bästa matchen i Plannjalinnet. Då hyllade Johan Åkesson publiken i Pontushallen. - Det är fantastiskt att spela basket här, säger han.

Luleå2010-01-26 06:00
Johan Åkesson värvades från ligakonkurrenten Helsingborg, som gick i konkurs i våras.210 centimeter skåning landade 150 mil norrut.Mitt i basketmecka.Och har fått en ny roll i Plannja Basket med lite mindre speltid.- Här har vi åtta spelare som kan kliva in och avgöra matcher. I Helsingborg var vi tre, säger 25-åringen.När Solna kom på besök i går visade Åkesson upp sig från sin bästa sida.Trots ett par missade lay ups i inledningen stoppade han i nio poäng och plockade sju returer, bara i den första perioden.Akilleshälen - straffkasten - var hundraprocentiga matchen igenom.Publiken visade också sin uppskattning och efteråt bjöd Åkesson tillbaka.- Det är ju här man ska spela basket. Jag kom från ett Helsingborg som hade problem med ekonomin och mindre och mindre folk på matcherna till det här, säger han och ler.Blev trött
Plannja kvitterade till 78-78 med 10,6 sekunder kvar och tog matchen till förlängning.Där satt Johan Åkesson på bänken och fick se sina lagkamrater köra över gästerna under de fem sista minuterna.- Johan var lite trött och jag ville ha in Vesa (Mäkäläinen) på försvar mot Andrew Mitchell. Men det känns ganska skönt att ha tre stora spelare att rotera med, säger Plannjacoachen Mattias Kenttä och syftar på Åkessons lagkamrater John Rosendahl och Mäkäläinen som slutförde matchen.
Åkessons statistikSpeltid: 28.46 minuter.Poäng: 20.Returer: 14 (5+9).Skottprocent tvåor: 63,6 (7/11).Skottprocent straffar: 100 (6/6).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om