Luleå Baskets importspelare på plats
I går anlände Luleå Baskets tre importspelare. Först på flygplatsen var lagets nya center Liz Sherwood. Och hon var laddad. - Jag är riktigt sugen på att komma igång och spela, säger 23-åringen.
VÄLKOMSTGÄNGET. Luleå Baskets sportansvarige, Peo Persson, assisterande tränaren Stefan Lindblom samt lagkaptenen Elin Söderström välkomnade Liz Sherwood (till vänster). Foto: BERNDT DIMEUS
Foto: BERNDT DIMEUS
Om sin nya hemstad vet inte Liz Sherwood mycket. Hon är orolig för den kalla vintern, men tror att det inte bli något problem. - Nu är det basket som gäller och jag vet att laget har fått en bra start på säsongen. Nu när vi kommer in så borde det kunna bli ännu bättre, säger hon. Känner du till någon av dina lagkamrater? - Sabrina Scott. Jag har sett henne spela i Colorado, hon är väldigt bra. Det var i och för sig några år sedan men hon är en riktigt bra spelare, säger Liz Sherwood. I går kväll anlände även Sabrina Scott från USA och Amra Mehmedic från Bosnien och Herzegovina. I dag klockan 17 tränar de för första gången med laget. 11 november debuterar trion när Luleå Basket har bortamöte mot Visby.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!