Obsut har hittat formen

Målskytt och tillbaka i gammalt gott slag.  Jaroslav Obsut visade takter á la 2004/05.  - Det är så här jag vill spela, säger den slovakiske backen.

Robin Lindqvist

Robin Lindqvist

Foto: Fotograf saknas!

Luleå2009-03-07 06:00
16 poäng ifjol - 29 poäng i år. Jaroslav Obsut har hittat tillbaka till produktionen han hade under sina första tre säsonger i Luleå Hockey. I torsdagens första kvartsfinal var han banans kung. Han tacklades, tuppfäktades och dunkade in ett mäktigt slagskott i spel fem mot tre. En syn som han inte har vant sig vid under den senaste tiden. - Oftast brukar motståndarna täcka av mig i power play. De vet att jag var ganska het där för några år sedan, säger den 32-årige slovaken. Kom 2004/05
Men kvartsfinalmotståndarna Frölunda valde en annan taktik. - De täckte av Janne (Sandström). Jag blev överraskad över att jag lämnades fri hela tiden ensam, riktigt kul. Det var längesen, säger Obut med ett leende. Rättare sagt säsongen 2004/05. Elitserien kryllade av stjärnor på grund av NHL-lockouten och Obsut gjorde sig känd för sitt vassa skott. Känner sig i form
På 49 matcher avlossade han 170 skott - många i numerärt överläge. I fjol blev det 104 och i år har han hittat tillbaka med 157. - Jag kommer väl ihåg 2004/05. Då fick jag ofta skjuta och vi gjorde många mål, säger han och fortsätter: - Men jag kan inte räkna med att få så öppna lägen i nästa match men då har vi ju Janne som kan ta över. Förra säsongens skrala poängproduktion och prestation är glömd. -  Visst är det annorlunda, jag känner mig i form och vill skjuta och spela fysiskt. Jag kan det spelet efter tio år i Nordamerika. "Ingen kliver undan"
Förra året blev det inget slutspel - i år är laget där och har 1-0 mot Frölunda. - Riktigt kul med intensiteten och det tuffa spelet. Jag trivs och vill spela ett spel som bygger på dem bitarna, säger Jaroslav Obsut. Han fortsätter: - Alla spelare i laget står upp och krigar. Även de små spelarna som till exempel Mikael Lidhammar - ingen kliver undan. Hur långt kan Luleå Hockey gå? - Säg det. Hockey är hockey, vi kan bara fortsätta hålla fokus och sen får vi se hur långt det räcker. Spelar vi som i första matchen så kan det bli riktigt bra, säger Obsut som till slutspelet både har slutspelsskägg och nyblonderad mohikan-frisyr. Frugan fixa frisyren
Idén kom från lagkamraten Robin Lindqvist. - Jag såg att han hade skaffat det och då pratade jag med min syster och frugan om vad de tyckte, säger han och fortsätter: - Sen fixade min fru till frisyren, jag hade ingen tanke på att det är en indianfrisyr (motståndarna heter Frölunda Indians), jag såg bara Robins och vill också ha en. Föredömet Robin Lindqvist hade inte heller tänkt på att det var en frisyr som kunde kopplas samman med kvartsfinalmotståndaren. - Jag kände bara att jag behövde ett alternativ eftersom jag inte har någon imponerande skäggväxt.
Jaroslav Obsuts säsonger i Luleå Hockey (Matcher, mål, assist, poäng, skott) 2008/09: 54, 8, 21, 29, 157. 2007/08: 52, 5, 11, 16, 104. 2006/07: 51, 11, 21, 32, 141. 2005/06: 48, 8, 17, 25, 141. 2004/05: 49, 11, 19, 170.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om