Pettersson stortrivs i Hammarby

Tony Gustavsson skrev på för ytterligare två år. Det öppnar för en förlängning för Bergnäsetfostrade Andreas Pettersson. Som har ett år kvar på kontraktet som assisterande tränare i allsvenska Hammarby. - Jag trivs väldigt bra i klubben, säger Pettersson.

LULEÅ2008-10-04 06:00
Säsongen 2005/06 tränade dem Degerfors i Superettan.Efter säsongen lämnade Tony Gustavsson för allsvenska Hammarby.Och 2007 lockade han över Andreas Pettersson som assisterande tränare till klubben.I torsdags förlängde huvudtränaren sitt kontrakt med två år och option på ett tredje.Pettersson har ett år kvar på sitt kontrakt med klubben.Men Gustavssons förlängning pekar på att den Bergnäsetfostrade tränaren kan stanna lika länge.- Jag vill inte svara på det. Men jag och Tony trivs väldigt bra ihop, vi vet var vi har varandra och vi får se hur det blir, säger han.Tappade nyckelspelare
Tillsammans med Tony Gustavsson har de vunnit Hammarbys förtroende - i år ligger klubben på femteplats i allsvenskan - och är därmed bästa Stockholmslag.- Vi har haft en bra säsong. Framförallt första halvan, sen har givetvis försäljningarna på två av lagets tre mest producerande spelare ställt till det lite, säger Andreas Pettersson.Petter Andersson lämnade för holländska Groningen och brassen Paulinho för sydkoreanska Busan I’Park.- Visst märktes det på resultatet. Vi blev tvungna att strukturera om litegrann, säger Pettersson, som inte är bitter på ledningen.- Jag har full respekt för föreningen. Vissa spelare har kontrakt som går ut och så vidare. Det är en del av jobbet att begåvade spelare lämnar.Pettersson berättar att han stormtrivs i Hammarby. Följer dramat i division I
Hans roll är främst att instruera spelarna under träningarna - förfina och förbättra som han beskriver det.- Det är väldigt kul att få vara om det här. På fem år har det hänt väldigt mycket, säger Pettersson som följer Bodens BK:s kräftgång i division I.- Klart att det ser tufft ut. Väldigt tråkigt om de skulle åka ur, men jag tror inte det.Vad skulle det innebära för norrbottnisk fotboll om de åker ur?- Jag tror inte något fönster hade stängts. Det vore fel av mig att säga det, jag tror de skulle resa sig från gropen igen.Per Jensen (IFK Luleå) har blivit erbjuden tränarjobbet i Bodens BK, tror du han skulle lyckas?- Han är en väldigt duktig tränare. Ambitiös, kunnig och jag är fullt övertygad om att han skulle göra ett bra jobb, säger Andreas Pettersson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om