Pihls positiva besked

Inget är påskrivet. Inga uttalade löften.  Men visst är läget ändå ljusare i Luleå Basket.  Anna Brännvall har fått tillbaka gnistan och Elin Söderström och Anna-Lisa Vestin bekräftar att de förmodligen stannar kvar.

Luleå2009-05-12 06:00
Nej, Luleå Basket hade inte mycket att glädjas över efter semifinaluttåget. Den enda som stod under kontrakt var coachen Dennis Pihl, i övrigt var det blanka blad som gällde. Så är det fortfarande men i dag drar försäsongsträningen i gång och ganska snart kommer läget klarna vilka som vill vara med och satsa och vilka som kliver av. Lagkaptenen Elin Söderström var riktigt less på basket direkt efter säsongen men nu börjar den gamla hederliga basketkänslan komma smygande tillbaka. - Ja, man börjar komma tillbaka till att vilja spela. Jag har inte kvar samma känsla som direkt efter säsongen då man inte ville spela basket mer, säger hon men tillägger sedan att riktigt så illa var det inte riktigt. Och nu bekräftar Elin Söderström att publiken förmodligen kan räkna med henne i laget nästa säsong. Brännvall är basketsugen
Precis som Anna-Lisa Vestin. - Ja. typ. Det är inte helt hundra men det är jättestor chans att jag spelar vidare. Men det beror ju på vilket förslag jag får också, säger Anna-Lisa Vestin som kommer att spela en del fotboll med Notviken under sommaren. En annan som varit tveksam till en fortsättning är Anna Brännvall. Vid den här tiden förra säsongen hade hon klivit av basketsatsningen men hon blev sugen på basket så småningom och gjorde sin bästa säsong hittills. Den här gången har suget kommit tillbaka redan nu - men hon har inte tagit något definitivt beslut. - Men beslutet bör nog komma ganska snabbt, säger Anna Brännvall. Den kommande veckans träningar kan bli avgörande. Då lär hon få svar på exakt hur sugen hon är på att satsa vidare på elitnivå. - De kommer nog säga ganska mycket, tror jag, säger Anna Brännvall. Annica Grafström kommer också vara med när träningen startar men hon har inte tagit något beslut huruvida hon ska satsa vidare på elitnivå eller ej.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om