De senaste åren har IFK Luleå haft flera provspelare hos sig. Bara den här säsongen har namn som John Eriksson, Max Vesterberg och Samuel Appiah passerat utan att lämna några större avtryck.
Men nu verkar man ha träffat rätt i den 31-årige anfallaren Issah Mohammed från Ghana.
- Tycker det här är den som har gett mest positivt första intryck av de vi har testat i år. Han har bra bolltouch och rör sig på ett sätt som man vill att anfallare ska göra, säger tränaren Fredrik Waara.
Mohammed har i år spelat med division III-laget Älgarna och hoppas nu på att kunna visa upp sig så pass mycket att det leder till ett kontrakt med IFK.
- Jag kan bara göra mitt bästa, sen är det upp till tränarna. Men det känns
redan som hemma, för alla killar accepterade mig och det var som att jag hade spelat här en längre tid.
Tackar Sampson
31-åringen har meriter från bland annat IFK Norrköping, men vill inte se sig som någon stjärna. Snarare en lagspelare.
- Det här blir en annan utmaning för mig eftersom jag bara har spelat i toppligor förut. Men det innebär bara att man behöver jobba extra hårt, säger Issah Mohammed som vill tacka sin kompis från det ghananska ungdomslandslaget.
- Charles (Sampson) sa att det var trevliga och bra människor i laget. Och allt som han har sagt har stämt. Jag måste tacka honom för den här chansen.