Stjärnryttare på besök
Under helgen besökte stjärnryttaren Peter Eriksson Luleå Ridklubb. - Fantastiskt, säger Luleåryttaren Marie Bergman. - Två väldigt trevliga dagar, säger Eriksson.
ERFAREN. Peter Eriksson har en imponerande meritlista med bland annat silver från OS, VM och EM. Under helgen delade han med sig av sina erfarenheter.
Foto: Roland S Lundström
Peter Eriksson gick runt med ett headset på ridplanen och kommenterade ryttarnas och hästarnas genomförande. - Alla är väldigt skärpta, koncentrerade och lyssnar verkligen på honom, säger Bergman. Peter Eriksson själv var positiv till besöket, men samtidigt tyckte han att ryttarna hade lite för stor respekt för honom. - Det var två väldigt bra dagar. Men i början var alla lite väl nervösa, det behövde de inte vara, säger Eriksson. Under passen var Eriksson lugn som en filbunke när han kommenterade ekipagens genomförande. "Inte smacka så mycket", "varsågod, nästa", var vanligt förekommande kommentarer. Ett utvecklande besök
- Visst kan jag höja rösten någon gång, när det behövs. Men det gäller att alla känner sig trygga, det är det som är grejen, säger Eriksson och fortsätter: - Jag tycker att man har sett en stor förändring på de flesta ekipagen under två dagar. Alla har utvecklats och det känns roligt. Erikssons besök i Luleå var hans första på 16 år. - Vi får se, kanske kommer jag tillbaka, säger Peter Eriksson när han påbörjade autografskrivningen innan avresan hemåt till Flyinge i Skåne.
Namn: Peter Eriksson. Ålder: 50 år. Hemort: Flyinge, Skåne. Meriter: VM-silver i lag (2002), EM-silver i lag (2001), OS-silver i lag (2004), har deltagit i fyra OS (1984, 1992, 1996 och 2004). Kuriosa: Han var förste svensk att ta sig in bland de 20 bästa på världsrankinglistan, han var sexa med Robin Z i Världscupfinalen i Göteborg 1995. Eriksson har ett flertal internationella Grand Prix-segrar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!