Tre spelare på gång

IFK Luleå får vänta på nyförvärven till efter nyår.
Däremot händer det saker inom kärntruppen.
- Vi är nästintill färdiga med tre kontraktsförlängningar, säger sportchefen Hans Boman.

Luleå2010-12-23 06:00

Spelarna det handlar om är: mittbacken Linus Johansson, mittfältaren Jakob Westman och ytterbacken Martin Oscarsson.

IFK Luleås sportchef Hans Boman förklarar att det endast saknas namnteckningar på kontrakten.

- Westman bröt benet i fjol och är tillbaka, honom vill vi behålla. Oscarsson är vi också överens med och Linus är i Spanien, när han kommer hem i januari är det helt klart, säger Boman.

Två kontraktsförslag
På värvarfronten har det än så länge varit relativt lugnt kring den nyblivna division I-klubben.

Hans Boman tror att det kommer läget kommer att klarna i inledningen av januari.

- Vi har full koll på läget, säger sportchefen.

IFK har lämnat kontraktsförslag till två spelare.

Anfallaren Fredrik Nilsson från Älgarna.

- Fredrik har sagt att han vill vänta till sista december. Han väntar på ett ja eller nej från Sundsvall (superettan), säger Hans Boman.

Mittfältaren Jonas Desai från Skellefteå.

- Han har ett färdigt kontraktsförslag att ta ställning till. Sen är det bara hans
beslut vi väntar på, säger
Boman om Desai som även har fått ett förslag från seriekonkurrenten Bodens BK.

Meddelar namn senare
10 januari kommer IFK
Luleå bjuda in spelare för provspel i Arcushallen. Bland annat dyker den finske mittfältaren Tommi Siekkinen (Kemi) att dyka upp. Även klubbkamraten Jaako Isteri (mittfältare) är inbjuden.

- Jag kan inte meddela något mer namn. Det gör vi när det är klart, säger Hans Boman.

Notas är intresserade
Sedan tidigare har tre spelare lämnat IFK Luleå. Jacob Enersen (mittfältare), Göran Marklund (mittfältare) och Tobias Larsson (forward).

Fem spelare från fjolårets trupp har inte gett något besked om framtiden. Det handlar om den rutinerade duon Tomas Taavo (mittback) och Markus Eriksson (innermittfältare) som inte bestämt sig om de ska spela eller lägga fotbollsskorna på hyllan. Backarna David Olofsson och Viktor Aurell, samt mittfältaren Barzan Jamshidi är heta namn för länets division III-klubbar.

Bland annat är Notvikens IK intresserade av Olofsson, Aurell och Jamshidi.

- Vi är ute efter backar och framförallt mittbackar och då vill vi givetvis ha Aurell. Olofsson är också en skicklig spelare. Sen har Jamshidi
fina offensiva kvalitéer, säger Notastränaren Patrik Knochenauer och fortsätter:

- Vi har redan en bred trupp. Jag vill inte ha in några spelare som tuggar tugummi och röker en cigarett. Vi vill ha spelare som kan tillföra vår trupp något mer.

IKF Luleås trupp

Målvakter: Johan Luthström, Malik Faiqi.

Försvarare: Filip Jägerbrink (ny från Lindsdal), Simon Söderstrand, Kalle Norrbin, Kalle Sjöö, Gustav Uusihannu, Jonas Berg.

Mittfältare: Arish Nouri, Jens Andersson, Robin Schäufele

Anfallare: Johan Isaksson, Per Mettävainio.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om