Under försäsongen har Charlotte Kalla varit i Norge och tränat med världscupvinnaren Therese Johaug och OS-drottningen Marit Björgen.
Trots att Charlotte Kalla gav duon tufft motstånd redan förra vintern räknar båda med ännu större konkurrens i vinter. Sparringen under sommaren har fått norskorna att höja ett varningens finger.
– Jag tror hon kommer att göra det riktigt bra redan på söndag (10 km klassiskt). Hon tog stora kliv redan förra säsongen och jag tippar att vi kommer få kämpa mot henne i toppen under hela säsongen, säger Therese Johaug till Kuriren.
Att duon har gett Kalla träningshjälp under försäsongen ser hon inte som negativt. I stället välkomnar Johaug sin konkurrent.
– Vi har blivit väldigt bra kompisar och unnar varandra framgång. Att vi har tränat ihop är inget jag ångrar, säger Johaug till Kuriren.
Den regerande världscupvinnaren räknar dock med att ge Charlotte Kalla en rejäl match på söndag.
– Jag känner mig i bra form efter min seger och andraplats i Beitostölen förra helgen. Jag är spänd av förväntan, säger Johaug som även tävlar i lördagens klassiska sprint.
– Men söndagens distanslopp är höjdpunkten den här helgen. Det ska bli spännande hur jag ligger till formmässigt mot Marit (Björgen), Charlotte (Kalla) och Justyna (Kowalczyk).
Är det er det står mellan på söndag?
– Ja, så känns det. Sen finns det fler norskor som kan överraska och vara med där uppe i toppen.
Kallas andra träningskamrat, OS-drottningen Marit Björgen, varnar också för Sveriges storstjärna.
– Det ska bli intressant att se hur de andra åkarna ser ut. Framför allt Justyna och Charlotte, men även resten av tjejerna.