Nog snackat - nu är inte Giant Diablo snabbast i världen längre

Giant Diablo är inte längre världens snabbaste travare. Elitloppstrean Enough Talk slog absolut världsrekord när han noterade 1.08,1a/1.609 meter natten till söndag. - Jag är inte överraskad, säger Mikael E Andersson som tränade hästen så sent som för tre veckor sedan.

STOCKHOLM, KANAL752008-10-14 06:00
Rekordet slogs i loppet Patriot Invitational Trot på den beryktade "hästskon" Colonial Downs i Virginia, USA. Banan som bara har en sväng och byggdes för att producera världsrekord.Loppet inleddes i våldsamt tempo då hästarna Instant Photo och forne Hambletonianvinnaren Vivid Photo kivades om ledningen och nådde halva distansen på 1.06,9. Kort senare klev näste "hare", Lanson, fram och övertog samtidigt som Ron Pierce bjöd Enough Talk en drömresa i draget bakom. Vid ingången till det 400 meter långa upploppet vreds femåringen ut och formligen flög förbi sina konkurrenter till seger med drygt åtta längder. Segertiden på 1.49,6 blir omräknat i kilometertid 1.08,1 och är första gången en häst travar under den amerikanska drömgränsen 1.50.En fullständigt makalös prestation av den femårige valacken som var på nordisk turné i somras där han bland annat slutade trea i Elitloppet.Under de månaderna managerades han av Solvallatränaren Mikael E Andersson. "Skötte honom i en månad"
Samarbetet blev så lyckat att ägaren och tränaren Peter Kleinhans bjöd in Andersson att preparera hästen för storloppet Maple Leaf Trot i Kanada 20 september.- Jag skötte honom i en månad och målet var att få hästen fräsch och frisk eftersom han varit sjuk innan. Det lyckades bra och hästen gjorde ett topplopp i finalen som tvåa, berättar Andersson som nu är hemma i Sverige igen och givetvis följde Enough Talks rekordlopp framför datorn.- Det var fantastiskt roligt och jag är inte överraskad. Det är en så otroligt sund och frisk individ. När han startade i Elitloppet var han inte alls i toppform utan Peter åkte mest hit som en rolig grej. Jag har vetat hela tiden att det finns väldigt mycket utveckling i hästen och att han startade på Colonial Downs var just för att försöka slå världsrekord.En ytterligare detalj som kan ha spelat in är att Enough Talk sprang på ny, lättare balans. Tidigare har hästen haft järnskor med grepp på framhovarna, i världsrekordloppet tävlade han med aluminium.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!