Kenttä besviken
LF följde upp storsegern mot Uppsala med ett praktfiasko. Förlust med klara 79-92 mot 08 Stockholm. - Vi är professionella basketspelare och då får man inte bete sig så här, säger Tyrone Levett efter förlusten.
Tyrone Levett.
Foto: Kent Ola Lennerö
Visserligen kröp LF lite närmare men genom ett fantastiskt skytte från 08:orna var ledningen sju poäng efter tio minuter, 21-14. Andra perioden inleddes inte särskilt mycket bättre och ett tag var underläget elva poäng (20-31). Men sedan var det som att LF skärpte till skyttet. Tyrone Levett och Rudy Mbemba började producera offensivt och i halvtid var underläget nere i beskedliga tre poäng. Men även tredje perioden inleddes med ett ryck från 08 Stockholm. Anförda av Joakim Blom som satte tre raka trepoängare så kunde laget gå ifrån än en gång och hade länge tio poängs ledning. Två raka trepoängare av LF:s Martin Pahlmblad innebar dock kontakt inför avslutningen, 64-67. Mbemba slarvade
Men liksom i hela matchen så visade inte LF:s spelare rätt attityd. Vid underläge 70-66 så kommer Rudy Mbemba nästintill fri med korgen men istället för två enkla poäng så ska han bjuda på en bakom-ryggen-passning som 08:orna tar hand om och sänker en trepoängare i nästa anfall. - En situation som verkligen var typisk för matchen, konstaterade LF-coachen Mattias Kenttä som var enormt besviken efter matchen. - Det är en väldig reaktion på matchen senast. Vi kommer ut helt fel och saknar rätt inställning till match, jag får ta på mig det yttersta ansvaret för det här. Det är min uppgift att vi ska ha rätt attityd till match. Svagt försvar
Den enda av LF spelare som får godkänt betyg den här matchen är Tyrone Levett. Den väldige amerikanen stod för 26 poäng. Men han var givetvis besviken ändå. - Vi får ta på oss skulden för det här. Inget ont om 08 Stockholm som sköt fantastiskt bra, men det är ändå vårt eget fel att vi förlorar den här matchen. Vi brukar sätta en ära att spela bra försvarsspel men det gjorde vi inte den här matchen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!