En rebell är tillbaka
För fyra år sedan avslutade Robert "Nobbe" Nordberg en glansfull hockeykarriär. Nu gör gör han sensationell comeback i Luleå Rebels.- Jag älskar ju hockey, och något måste jag göra, säger 39-åringen som är uppsagd lärare i Boden.
Foto: Fotograf saknas!
Naturligtvis är det en spännande comeback som "Nobbe" Nordberg gör.
Luleå Rebels tränare, tidigare lagkompisen i Luleå Hockey, Osmo Suotukorva, tror att det det kommer att bli succé.
- Han kommer att vara fruktansvärt bra. Jag känner honom som en kille med snygga dragningar, vinnarskalle och lagomt småful. Dessutom är det en kille som med sin rutin kommer att lyfta våra unga killar i laget. Sedan ska också "Nobbe" hjälpa mig med tränarjobbet på träningarna, berättar Suotukorva.
"Nobbe" började sin elitseriekarriär med Luleå Hockey säsongen 1990-91, och han spelade fram till säsongen 1997-98, bara med ett kort avbrott för spel med Utah Grizzlies i IHL säsongen 1996-97.
Spelat i Italien och Danmark
Den stora höjdaren för den härlige liraren med stort L, Robert Nordberg, var förstås SM-guldet med Luleå Hockey säsongen 1995-96. Den säsongen spelade "Nobbe" 40 matcher och gjorde 30 poäng (16+14).
Efter säsongerna i Luleå har han spelat i den finska ligan, i Timrå, danska Esbjerg, Bodens IK, Djurgården i elitserien, italienska Cortina och sist Piteå Hockey i allsvenskan 2004-205, då han gjorde 28 poäng (13+15) på 45 matcher.
Gillar att träna
Efter att ha lagt av har han "försökt sig på" att träna ungdomar, som han uttrycker saken. Bland annat, enda barnet Alfons, som blivit tio år.
Nu blir det alltså Luleå Rebels som spelare och tränarhjälpreda och det känns som en härlig utmaning för honom.
- De första kontakterna togs före jul och nu sitter jag här, säger "Nobbe" skrattande.
Han förklarar också varför han tar det oväntade steget tillbaka som spelare.
- Jag har alltid gillat att träna, och fortsatt med det även sedan jag lade av.
Du är inte orolig inför comebacken?
- Jo,visst finns en viss oro... Men jag vet som krävs träningsmässigt och det jag beredd på, säger ”Nobbe” som också tycker att spel på en lägre nivå (division I) känns inspirerande.
Det faktum att Robert, som varit högstadielärare i matematik och NO på Sandenskolan i Boden, blivit uppsagd i neddragningarnas tid erkänner han också har påverkat beslutet att göra hockeycomeback.
Men hur ska det gå, "Nobbe"?
- Allt hänger på kroppen. Orkar den, blir det här roligt, slutar hockeyprofilen.
Robert Nordberg Ålder: 39 år. Yrke: Lärare. Familj: Frun Jeanette och sonen Alfons, 10 år. Bor: Boden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!