Några månader efter att Victor Forsgren anställdes av it-konsultbolaget BnearIT i Luleå, jobbar han med programmering för en av kunderna, Saab i Luleå. Före det, under sommaren 2022, då han var provanställd, arbetade han med att utveckla ett verktyg för att testa olika typer av tjänster.
– Jag tycker det är kul att gå till jobbet. På tidigare jobb jag haft kände man att man längtade till helgen, men här är det aldrig så för det är så stimulerande. Mycket här baseras på mina egna tankar och jag får sitta och klura ut lösningar själv. Det är kul, säger han.
Victor Forsgren är ovanlig då han direkt efter att han gått teknikprogrammet med inriktning informations- och medieteknik på gymnasiet fick jobb inom it-sektorn.
– Planen var att jag skulle studera till civilingenjör inom datateknik, men efter att jag fick det här jobbet så kändes det både ekonomiskt och utvecklingsmässigt väldigt ovärt att studera i fem år. Jag hade säkert lärt mig jättemycket, men efter studierna hade jag kommit tillbaka till där jag är just nu, säger han.
För Victor Forsgren började intresset för programmering när han spelade dataspel.
– När jag var yngre och spelade mycket Mindcraft så var en grej att alla ville ha en egen server där man fick andra att spela. Ett sätt att få dem att spela på min Mindcraft-server var att jag gjorde mina egna plug-ins för att erbjuda upplevelser som inga andra hade, säger han.
Efterfrågan på it-kompetens, som programmerare, it-projektledare, systemutvecklare och testare, är stor i Sverige. Det har bland annat gjort att Arbetsförmedlingen EURES tillsammans med EURES Norge arrangerat en rekryteringsmässa för att hjälpa arbetsgivare att hitta nya medarbetare.
– Branschen bedömer att man behöver minst 25 000 nya medarbetare bara inom mjukvaru- och systemutveckling de närmsta åren och det kommer att bli svårt att hitta alla i Sverige, säger Mats Nilsson, EURES-rådgivare i Stockholm.
I Norrbotten ser man också ett stort behov av it-kompetens. Bara i Luleå bedömer it-branschrådet att det saknas 500 personer inför de kommande fem åren.
– Vi ser det tydligt för vi har fler uppdrag än vi har medarbetare, säger Ida Ek, konsultchef BnearIT.
– För tio år sedan satt varje it-konsult varje måndag på flyget söderut. I dag har vi inte en enda som åker till Stockholm, säger Lars Frisk, vice vd och konsultchef vid BnearIT.
Att efterfrågan på kompetens är stor märkte även Victor Forsgren när han anställdes.
– Jag sökte till fler ställen och blev erbjuden att komma på intervjuer hos alla utom en, men BnearIT var så snabba att komma med ett jobberbjudande så då tog jag det, säger han.
För Victor Forsgren är framtiden utstakad för den närmaste tiden, men på längre sikt ser han även möjligheter söderut.
– Nu är min plan att stanna, för jag har så pass bra möjlighet att utvecklas här, men hur det ser ut om fem, tio år, vet jag inte. Om jag stannar kvar i Luleå eller flyttar till Stockholm. Inte nog med att lönerna är högre där. Det finns också så mycket mer jobb och inriktade jobb där, så jag förstår om folk drar dit. Så för att få dem att stanna så är det bara att ge dem mer jobb innan de hunnit sluta. Då stannar de kvar i Luleå, säger han.